Pages Menu
TwitterRssFacebook
 

Categories Menu
Dermatologia estetyczna Warszawa. Czy da się usunąć zmarszczki? Usuwanie zmarszczek botoksem
Zmarszczki, utrata jędrności skóry, utrata owalu twarzy to najbardziej rozpoznawalne oznaki starzenia, które pogłębiają się
Dobry fryzjer - koloryzacja włosów, cena: Poznań
Prawie wszyscy marzą o fajnej fryzurze, która odpowiada aktualnym trendom. Przy doborze fryzury trzeba brać pod uwagę nie tylko modę, ale kształt twarzy, typ sylwetki -
Makijaż permanentny- dla kogo? Makijaż permanentny Zabrze. Kartridże do makijażu permanentnego
Dbanie o urodę jest powszechne nie tylko jeśli chodzi o kobiety, ale również i o mężczyzn. Warto jednak zauważyć, iż obecnie
Sklep z ubraniami weselnymi.
Zbliża się jeden z najważniejszych dni w twoim życiu? Chcesz, aby każdy element był idealny, nie tylko w związku z przebiegiem imprezy, ale również z wyglądem twoim oraz twojego partnera.
Kosmetyki do salonów kosmetycznych - profesjonalne kosmetyki do włosów
Kobiety reprezentujące starsze pokolenia mówiły, że piękne włosy i eleganckie buty to podstawa każdej zadbanej kobiety. Od tego powiedzenia, które
Mydło aleppo z czarnuszką. Najlepsze kosmetyki naturalne - dobry olejek arganowy
Coraz więcej osób ma świadomość tego, że naturalne produkty w kuchni, czy w kosmetyce wywierają pozytywny wpływ zarówno na zdrowie jak i
Zabiegi odmładzające Warszawa. Najbardziej popularne zabiegi odmładzające - laserowe usuwanie przebarwień
Oznaki upływającego czasu w postaci zmarszczek na skórze, przebarwień, utraty jędrności, czy innych podobnych są

Posted by on lut 25, 2021 in Zdrowie |

Medytacja mindfulness. Czy to też medycyna?

Medytacja mindfulness. Czy to też medycyna?

Siedząc lub leżąc, bez ruchu, w ciszy i w skupieniu na oddechu, oto tysiącletnia praktyka, która mobilizuje ogólną uwagę. Od praktyki osobistej do psychologii, od medycyny fizycznej do psychiatrii, to narzędzie terapeutyczne jest rozpowszechnione wszędzie i we wszystkich dziedzinach w formie kursów lub regularnej praktyki. Skąd bierze się ta fala entuzjazmu dla medytacji? Czy to naprawdę ma efekty? A zwłaszcza, jak ją praktykować?

Czym jest medytacja mindfulness?

Medytacja, znana już w starożytnej Grecji i postulująca jedność ciała i umysłu, przychodzi dziś, aby przypomnieć nam, że te dwa składniki istoty są nierozłączne. Praktyka ta pokazuje, że wszystko w nas jest powiązane i współzależne. Konieczne jest wsłuchiwanie się w odczucia ciała, oddech i emocje w chwili obecnej. Umysł może być wtedy uspokojony.
Ta antystresowa praktyka rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych prawie 50 lat temu. Odrywając medytację od jej religijnych korzeni i wprowadzając pierwszy świecki program medytacji dla redukcji stresu w szpitalach, dr Jon Kabat-Zinn zainaugurował nowe naukowe podejście.
W rezultacie, od ponad dekady, badania nad naukowymi i klinicznymi zastosowaniami medytacji rozwijają się i skupiają ekspertów ze wszystkich dziedzin.

Medytacja mindfulness: na ile jest skuteczna?

Obecnie istnieje stosunkowo duża liczba naukowo uzasadnionych badań potwierdzających wartość medytacji mindfulness w różnych zaburzeniach medycznych lub psychiatrycznych (porównania z grupami kontrolnymi, randomizacja badanych, ocena przed i po sesjach). Znajduje wiele zastosowań zarówno w medycynie jak i psychiatrii.
W przypadku depresji słynne badanie przeprowadzone przez psychologa poznawczego Johna Teasdale’a z Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazało, że nawroty choroby są rzadsze w okresie obserwacji, a jeśli już się zdarzają, to później. Medytacja nie została zatwierdzona do stosowania w ostrych epizodach depresji i pozostaje przede wszystkim narzędziem prewencji oraz towarzyszącym innym terapiom.

Jak działa na nasz mózg?

Mindfulness wydaje się działać na dwie osie związane z każdym cierpieniem psychicznym: ruminacje i dysregulację emocjonalną. Tak więc mindfulness pomaga każdemu, kto ją praktykuje poprzez:

  • lepsze rozpoznawanie początku negatywnych myśli, a tym samym unikanie pozwalania im na przekształcenie się w długotrwałe cykle ruminacji;
  • umożliwienie rozwoju zwiększonych zdolności do akceptacji, wycofywania się i modulacji wobec bolesnych emocji.

W praktyce.

W medytacji mindfulness nacisk nie jest położony na intelektualną refleksję lub konceptualne opracowanie, ale raczej na niewerbalne, cielesne i zmysłowe uczucia. W medytacji mindfulness, chwile bez mentalizacji są dość rzadkie. Zasadnicza praca polega nie na uciszeniu gadaniny umysłu, ale na tym, by nie dać się jej pociągnąć za sobą, by obserwować ją, a nie utożsamiać się z nią. Celem jest zbliżenie się do „bezprzedmiotowej świadomości”. Stan, w którym umysł nie jest zaangażowany w żadną dobrowolną aktywność umysłową, ale stara się pozostać w pozycji obserwatora.
Od tej pory pozwól sobie na minutę spokoju. Usiądź wygodnie na krześle z płasko ułożonymi stopami, albo skrzyżuj nogi lub uklęknij na podłodze. Wybierz pozycję, która wydaje się najwygodniejsza dla Twojego ciała i upewnij się, że plecy są proste, nie dotykają oparcia krzesła, nie są sztywne. Weź głęboki wdech przez nos i delikatnie wydychaj przez usta. Zwróć uwagę na swój oddech.
Jeśli masz z tym problem, połóż dłoń na brzuchu, gdy ten unosi się i opada. Podczas wdechu skup się na tym, że Twój brzuch się rozszerza, a płuca wypełniają. Podczas wydechu przez usta zauważ, jak z każdym wydechem Twoje ciało rozluźnia się nieco bardziej. Najpierw plecy, potem ramiona, czoło, szczęka. Zauważ, jak z każdym wdechem uwalniasz małe napięcia. Wdychaj powietrze przez nos, a wydychaj przez usta. Następnie pozwól na wznowienie oddychania w naturalny sposób. Poświęć kilka sekund na wyjście z tego stanu pełnej świadomości do siebie, aby zabrać trochę z niego do strumienia codzienności.